Gwiazdy Sky Show Sobienie 2018

Jacek Mainka - kapitan instruktor lotów samolotami pasażerskimi. Właściciel zabytkowych samolotów związanych z Polskimi Siłami Powietrznymi w latach 1940-47. Pod wpływem swojego dziadka, Ryszarda Kwiatkowskiego, mechanika w 303 i 308 dywizjonach PSP w Anglii, został pilotem. Jacek Mainka jako pierwszy Polak po II Wojnie Światowej przeszkolił się na maszynie Spifire Mark IXT i XVI.

Artur Kielak  - Na co dzień kapitan Boeingów 737-800 w linii Ryanair. Pilot wyczynowych samolotów akrobacyjnych, członek Aeroklubu Śląskiego. Założyciel i członek Extreme Unlimited Aerobatic Team. W przeszłości pracował także jako instruktor samolotowy, oraz pilot korporacyjny.Zdobywca szóstego miejsca na Mistrzostwach Europy, były mistrz Polski w akrobacji samolotowej advanced, członek Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, zdobywca tytułu „Człowiek Roku” lotnictwa ogólnego w plebiscycie „Lotnicze Orły’’, srebrny i brązowy medalista w konkurencjach akrobacji samolotowej w 2015 roku na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju.

Marek Choim - pilot, pasjonat lotnictwa, biznesmen, uczestnik Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej. Pierwszy raz do samolotu wsiadł dopiero w 2007 roku, a już po roku odebrał swoją licencję lotniczą. Jego celem jednak była akrobacja lotnicza. Pierwszy raz do samolotu akrobacyjnego wsiadł w 2009. Jego popisową figurą jest “Ślizg Szufy” i jest ona zazwyczaj jedną z pierwszych akrobacji, jakie wykonuje na swoich pokazach. Na co dzień prowadzi firmę szkoleniowo-doradczą.

Łukasz Ciepiela - pilot, który zasłynął lądowaniem na molo w Sopocie w 2019 roku. Lotnik zawodowy i akrobacyjny, uczestnik zawodów Red Bull Air Race

Mateusz Strama - pasjonat lotnictwa od najmłodszych lat. Licealna wymiana uczniowska do Stanów Zjednoczonych przybliżyła mu samoloty i określiła cel w życiu. Założył firmę stearman.pl .Chce przybliżać ludziom historię lotnictwa za pomocą swojego staromodnego dwupłatowca - Boeing Stearman z 1941 roku.

CellFast Flying Team - latająca formacja powstała w Krośnie w 2014 roku. Grupę tworzą Daniel Dębosz, Mieczysław Machnik oraz Arkadiusz Nowak, a ich celem jest ukazanie precyzyjnych lotów w szyku. Rozejścia, mijanki, przegrupowania czy powroty do formacji oraz dodatkowe wyposażenie maszyn w instalacje dymne zapewnią niesamowite wrażenia w trakcie pokazu.

Piper Cub - legendarny samolot Piper Cub L4, pilotowany przez Antoniego Nowaka jest niezwykłą atrakcją przyciągającą widzów. Maszyna jest wyposażona w charakterystyczne malowanie jeszcze z czasów II Wojny Światowej.

Biało-Czerwone Skrzydła - formacja samolotów 3AT3 powstała z inicjatywy pilota Jakuba Kubickiego i Piotra Krasińskiego. Szyk tej grupy tworzą 3 lub 4 samoloty Aero AT-3. Te małe i lekkie, dwuosobowe maszyny w rękach doświadczonych pilotów są zadziwiająco sprawnymi samolotami pokazowymi. Doświadczeni i pomysłowi piloci tworzą jedyny w swoim rodzaju pokaz lotniczy, który niezmiennie zachwyca widzów w każdym wieku.

Jerzy Makuła z synem - wybitna postać polskiego lotnictwa, wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, właściciel gwiazdy w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. Od 1979 do 29 września 2017 roku pracował zawodowo jako pilot PLL LOT na liniach międzynarodowych. Bohater dwóch filmów dokumentalnych: “Wniebowzięty” oraz “W chmurach”. Występuje wraz z synem.

Marcin Szamborski - Pasjonat lotnictwa, współwłaściciel Salt Aviation. Zanim zabrał się za latanie śmigłowcami, wykonał ponad 1200 skoków ze spadochronem. Kapitan Śmigłowcowej Kadry Narodowej, śmigłowcem obleciał cały świat!

Retro Sky Team - słowacka grupa lotnicza odtwarzająca historyczne walki powietrzne. Formacja dysponuje maszynami z dawnych czasów, dwupłatowcami i samolotami w charakterystycznym malowaniu, dzięki którym są w stanie zaprezentować swój dynamiczny i widowiskowy pokaz. Rekonstrukcja wzbogacona jest o wiele efektów pirotechnicznych i dźwiękowych.

Aktorzy musicalu “Piloci” - „Piloci” to musicalowa opowieść o miłości przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące młodego polskiego pilota wojskowego i warszawską aktorkę kabaretową, rozgrywa się na tle Bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci. Aktorzy musicalu uświetnili Sky Show Sobienie 2018 przylatując na miejsce historycznym dwupłatowcem.